Information

Robert Knorr

Robert Knorr
Robert Knorr
© Elena Zaucke 

Robert Knorr

Occupational group
Actor
Acting age
28 - 36 Years  
Height
176 cm
Place of residence
Hamburg
Accommodation
Berlin / Potsdam | Dresden | Cologne | Leipzig | Stuttgart | London | Los Angeles
Steuerlicher Wohnsitz
Hamburg 
Language(s)
English (fluent) | French (Basic skills) | Spanish (Basic skills)
Dialects/Accents
GER - Hamburg
Original dialect
GER - Saxon
Pitch of voice
Tenor
Musical instruments
electric guitar | guitar
Singing
a cappella | belting | stage singing | karaoke | musical | pop | vocal training | backing vocal | ballad | choir | falsetto | rock | recitative | classical music | r'n'b | rap | rock'n'roll | pop song
Dance
stage dance | musical dance | dance education | expressive dance | choreography | jazz dance | modern dance | performance | show dance | techno dance | ballet | ballroom | movement dance | formation dancing | gogo | pop | rock | standard dance | step | scenic dance | theatrical dance
Sports
fitness training | freestyle skiing | weight training | pilates | alpine skiing | snowboard | bouldern | triple jump | free climbing | weight lifting | inline skating | running | athletics | Qigong | cycling | lifeguard | ice skating | table tennis | hiking | yoga | acrobatics | ballet | basketball | stage fencing | stage fight | crossfit | handball | ninepins | mountain bike | rowing | swimming sports | skateboard | stand up paddling | apnea diving | scuba diving | tennis | volleyball | long jump | surfing
Driving licence
B - Car | B - Car (automatic)
Special features
singer | musical performer | trick voice | choreography | storyteller | lifesaving | singer-songwriter | dance | travesty | bartender | casting partner (Casting) | speaker / narrator | dubbing
Hair colour
brown/brunette
Eye colour
green
Figure / Build
athletic / sporty
Nationality
Germany
grew up in
Hohenmölsen

Contact

CV

from to Production Role Director Casting Director Channel
2018 2018 Zitate fürs Leben Moritz (HR) Monty Scholz Schol2ens
2017 2017 DENKBLOCKADE Lasse (HR) Monty Scholz Schol2ens
2016 2016 BE THERE Hector (NR) Lotta Doll 2+2=22films
2016 2016 PRODUKTIONSVERHÄLTNISSE Held (HR) Lukas Treudler HFBK Hamburg
2016 2016 MEIN BESTER FREUND Marius (HR) Pascal Schröder
2015 2015 BUTTER BRIOCHE Kollege (NR) Christopher Kaufmann Hamburg Media School
2015 2015 STRALSUND IX - SCHUTZLOS Krankenpfleger (TR) Lars-Gunnar Lotz Sandra Köppe ZDF
2015 2015 3,72 € Jakob (HR) Jasper Zeitz
2015 2015 DER MALER Alexander Cranach (HR) Florian von Bornstädt Highlife Media
2015 2015 GO FOR IT MINNIE Charlie (HR) Marco Giese Kurzfilm 99 Fire Films (Top 99)
2014 2014 HONIG IM KOPF Stand-In Til Schweiger & TR Til Schweiger Emrah Ertem barefoot films
2014 2014 ECHTE WUMME Freund (HR) Luis Menzel Kurzfilm 99 Fire Films
2013 2013 TATORT - KALTSTART CEO Adjutant (TR) Marvin Kren Bo Rosenmüller ZDF
2013 2013 JUNGES DEUTSCHLAND Wandervogel (NR) Jan Hinrik Drevs NDR
2013 2013 BUDDY Stand-In Bully & Kellner (TR) Michael Bully Herbig Daniela Tolkien herbx film- und fernsehproduktion GmbH
2012 2012 TATORT - WILKOMMEN IN HAMBURG LKA Beamter (NR) Christian Alvart Emrah Ertem NDR
2011 2011 HEUTE BIN ICH BLOND Bené (NR) Marc Rothemund Heta Mantscheff & Stefany Pohlmann Goldkind Filmproduktion GmbH & Co. KG
2008 2008 EINE NACHT IM GRANDHOTEL Liftboy Lux (NR) Thorsten Näter Gitta Uhlig NDR
from to Play Role Director Casting Director Theatre
2017 2018 Kinky Boots Harry/Swing Jerry Mitchell Tanja Maria Boyd Operettenhaus Hamburg
2011 2012 Aida Blu VAE Solist Holiday Sea Musiktheater Aida Cruises
2010 2011 Wicked - Die Hexen von Oz Moq/Cross Ensemble Joe Mantello Ralf Schaedler Musical Metronom Theater Oberhausen
2008 2010 Wicked - Die Hexen von Oz Cover Moq/Ensemble Joe Mantello Ralf Schaedler Musical Palladium Theater Stuttgart
2007 2008 Elisabeth - Die Legenden einer Heiligen Heinrich Raspe/Ensemble Reinfried Schieszler Peter Scholz Musical Landestheater Eisenach
2007 2007 Henri-Nannen-Preisverleihung Sänger/ Tänzer Martin Maier-Bode Kim Moke Schauspielhaus Hamburg
2006 2007 Von Engeln und Dämonen Ensemble Christian von Götz Musicaltheater Bremen
from to Title Role Director Casting Director Comment
2020 2020 All my friends are dead Rafal (HR) Anja Topf CSC - Studio
2020 2020 Monchichi (Staffel 1) Willow (DHR) Marcus Just, Martin Sabel Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Blue's Clues & You! (Staffel 2) Josh (DHR) Kerstin Draeger Nick / Studio Hamburg Synchron
2020 2020 Noblesse Kase (DHR) Stephanie Damare Hamburger Synchron GmbH
2020 2020 Alice in Borderland (Staffel 1) Chota (DHR) Robert Kotulla Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Die Waldtruppe (Staffel 1) Steel (DHR) Oliver Böttcher Nick / Postperfect Hamburg GmbH
2020 2020 Gap Year (Staffel 1) Duc (ENR) Stephanie Damare CSC - Studio
2020 2020 The Bank Hacker (Staffel 1) Jeremy (DHR) Sunke Janssen ZDF / Studio Hamburg Synchron
2020 2020 Power Sisters (Staffel 1) Max (DHR) Matthias Klimsa KiKA / Postperfect Hamburg GmbH
2020 2020 Auferstehen (La Prière) Thomas (HR) Frank Wesel Kino/ARD / Postperfect Hamburg
2020 2020 Bonding (Staffel 2) Cameron (ENR) Johannes Semm Netflix / Hamburger Synchron GmbH
2020 2020 Jemand muss sterben (3 Teiler) Carlos (NR) Robert Kotulla Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Ollies Rucksack (Staffel 1) Simon (ENR) Patrick Bach Nick / CSC - Studio
2020 2020 Alice & Lewis (Staffel 1) Tweedle Dum (DNR) Traudel Sperber Boomerang / Hamburger Synchron GmbH
2020 2020 Ramy (Staffel 2) Sophia (ENR) Stephanie Damare Amazon Prime / CSC - Studio
2020 2020 Mein etwas anderer Florida Sommer Daniel (HR) Angelika Scharf Kino / Synch! Synch! Kino Und TV Synchronisation GmbH
2020 2020 Der Zauberschulbus ist wieder unterwegs (Staffel 2) + Special Arnold (DHR) Arlette Stanschus Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Paw Patrol (Staffel 7) Tracker (DNR) Susanne Sternberg Nick/Netflix / Studio Hamburg Synchron
2020 2020 Power Players (Staffel 1) Salto (ENR) Tammo Kaulbarsch KiKA / DMT - Digital Media Technologie GmbH
2020 2020 Tiny Pretty Things (Staffel 1) Shane (DHR) Stephanie Damare Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Dear Santa: Eine Reise zum Nordpol Franklin Minz (NR) Kerstin Draeger CSC - Studio
2020 2020 America´s Most Musical Family (Staffel 1) Marc (DHR) Voice Over Arlette Stanschus Nick / CSC - Studio
2020 2020 Edgar, das Super-Karibu (Staffel 1) Super Edgar (DHR) Marlene Opitz ZDF, KiKA / Hamburger Synchron GmbH
2020 2020 Crazy Delicious (Staffel 1) Hardeep (EHR), Harry (EHR) Voice Over Saskia Kreutzmann Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Die Speedcuber (Doku) Ben (HR), Zach (NR) Voice Over Saskia Kreutzmann Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Unter der Sonne Ricciones Giorgio (NR) Marlene Opitz Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Die Supermonster: Die neue Klasse Rocky (HR) Bärbel Hinniger Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Die Goldschwimmer Cooper (HR) Stephanie Damare Amazon Prime / Hamburger Synchron GmbH
2020 2020 Too Hot To Handle (Staffel 1) David (DHR) Voice Over Stephanie Damare Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Kid-E-Cats (Staffel 2) Smarty (EHR) Bärbel Hinniger Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Go Jetters (Staffel 1) Finn (DHR) Anja Topf Nick / Studio Hamburg Synchron
2020 2020 Blue's Clues & You! (Staffel 1) Josh (DHR) Kerstin Draeger Nick / Studio Hamburg Synchron
2020 2020 Formula 1 (Staffel 2) Kevin Magnussen (DHR) Voice Over Henning Zick Netflix / CSC - Studio
2020 2020 Deine Geschichte in Dragon Quest Luca (HR) Katharina von Keller Netflix / CSC - Studio
2019 2019 The Wedding Year Peter (NR) Marlene Opitz Amazon Prime / Studio Hamburg Synchron
2019 2019 Sherwood (Staffel 1) Iniko (DHR) Stephanie Damare Youtube Premium / CSC-Studio
2019 2019 Die Boonies - Eine bärenstarke Zeitreise Briar (jung) (NR) / Charlie (NR) Robert Kotulla Kino / Superhearo Audio
2019 2019 Hidden Agenda (Staffel 1) Chamon (DNR) Michael Grimm ZDFneo / Studio Hamburg
2019 2019 Rhyme Time Town (Staffel 1) Chuckley (DHR) Arlette Stanschus Netflix / CSC - Studio
2019 2019 Corn & Peg (Staffel 1) Clyde (ENR) Tanja Dohse Nick / Postperfect
2019 2019 Atchoo (Staffel 1) Gunther (DNR) Marlene Opitz Nick / Studio Hamburg Synchron
2019 2019 Titans (Staffel 2) Garfield "Gar" Logan / Beast Boy (DHR) Stephanie Damare Netflix / CSC - Studio
2019 2019 Feuerprobe: Die wichtigsten Beweise Andrew (NR) Lutz Harder Amazon Prime / CSC - Studio
2019 2019 Paw Patrol (Staffel 6) Tracker (DNR) Susanne Sternberg Nick/Netflix / Studio Hamburg Synchron
2019 2019 Queen of Spades - Through the Looking Glass Kirill (HR) Angelika Scharf Amazon Prime / Synch! Synch! Kino- & TV-Synchronisation GmbH, Hamburg
2019 2019 Auckland Detectives - Tödliche Bucht A.J. Jackson (DNR) Sascha Draeger ZDF / Studio Hamburg Synchron
2019 2019 Rettet Flora - Die Reise ihres Lebens Sebastian (HR) Angelika Scharf Amazon Prime / CSC - Studio
2019 2019 Bob´s Burgers (Staffel 9 Episode 1) Jesse (ENR) Gesang Marlene Opitz Comedy Central / Studio Hamburg Synchron
2019 2019 Bungo Stray Dogs (Staffel 2) Mark Twain (ENR) Detlef Klein Amazon Prime / DMT - Digital Media Technologie GmbH
2019 2019 Baptiste Ron (ENR) Robert Kotulla Amazon Prime / Hamburger Synchron GmbH
2019 2019 Ernest & Rebecca (Staffel 1) Jamel (DNR) Anja Topf ZDF / Studio Hamburg Synchron
2019 2019 Cruise - Liebe auf der Überholspur Anthony Panagopoulos (NR) Anja Topf Amazon Prime / CSC - Studio
2019 2019 Bayala - Das magische Elfenabenteuer Gesang (Travel Song) Christine Pappert Kino / Postperfect Hamburg
2019 2019 Gezeiten der Liebe (The Sand Dune) Jarrod (NR) Marlene Opitz Amazon Prime / CSC - Studio
2019 2019 Urban Country (Changing Saddles) Corey (HR) Stephanie Damare CSC - Studio
2019 2019 Kleiner Aladin und der Zauberteppich Yussuf (NR) Angelika Scharf Kino / Superhearo Audio
2019 2019 Bajo La Rosa Alex Castro (HR) Angelika Scharf Amazon Prime / Synch! Synch! Kino- & TV-Synchronisation GmbH, Hamburg
2019 2019 Pinky Malinky Perry (ENR) Tanja Dohse Netflix / CSC - Studio
2019 2019 Formula 1 (Staffel 1) Kevin Magnussen (DHR) Voice Over Henning Zick Netflix / CSC - Studio
2019 2019 True Bingo Bongo (DNR) Arlette Stanschus Netflix / CSC - Studio
2019 2019 Yoohoo (Staffel 1) Pookee/Boa/Blue (ENR) Djordjo Micic Netflix / CSC - Studio
2018 2018 Godzilla: Eine Stadt am Rande der Schlacht Eliott Leland (HR) Arlette Stanschus Netflix / CSC - Studio
2018 2018 The Royal World (Staffel 1) Misha (DNR) Nadine Schreier CSC - Studio
2018 2018 Devils´ Line Shouta Akimura (ENR) Kerstin Draeger Studio Hamburg Synchron
2018 2018 Recovery of an MMO Junkie Kazuomi Fujimoto (DNR) Djordjo Micic Hamburger Synchron
2018 2018 The Ancient Magus´ Bride Jasper / E-Bird / Shanahan (ENR) Stefan Brönneke Hamburger Synchron
2018 2018 Titans (Staffel 1) Garfield "Gar" Logan / Beast Boy (DHR) Stephanie Damare Netflix / CSC - Studio
2018 2018 Ich bin Frankie Dolph (DNR) Christine Tappert Nick / Postperfect
2018 2018 Paw Patrol (Staffel 5) Tracker (DNR) Susanne Sternberg Nick/Netflix / Studio Hamburg Synchron
2018 2018 Supermonster (Staffel 2) Albert (ENR) Bärbel Hinniger Netflix / CSC - Studio
2018 2018 Dot. Dev (DNR) Stephanie Damare Nick/Amazon Prime / CSC - Studio
2018 2018 Strike the Blood Ibris (DNR) Robert Kotulla Hamburger Synchron
2018 2018 Star Falls Phoenix (DHR) Marlene Opitz Nick/Amazon Prime - Postperfect
2018 2018 Ice Pilots Sam (DNR) Marion von Stengel ZDF.enterprises / CSC - Studio
2018 2018 Tsugumomo Tadataka Tadata (DNR) Martin May DMT - Digital Media Technologie GmbH
2018 2018 Angelo! Donald (ENR) Michael Grimm Netflix / Studio Hamburg Synchron
2018 2018 Der Kommissar und das Meer - Nachtgespenster Peer Sundberg (HR) Thomas Roth ZDF / Loft Studios Hamburg
2018 2018 Lance N Masques Shin (DNR) Kerstin Draeger DMT - Digital Media Technologie GmbH
2018 2018 Empörung Ron Foxman (NR) Sascha Draeger Studio Hamburg Synchron
2018 2018 Arrested Development Mark Cherry (ENR) Henning Stegelmann Netflix / postperfect Hamburg
2018 2018 A Little Help with Carol Burnett Tristan (ENR) Jenny Buch Netflix / CSC - Studio
2018 2018 Ghost Stories Desi Callahan / Kojak (NR) Marc Böttcher Kino / Studio Hamburg
2018 2018 Power Rangers Ninja Steel (Staffel 1+2) Preston Tien / Blue Ninja Steel Ranger (DHR) Robert Kotulla Netflix / Hamburger Synchron
2017 2018 Kiss Me First Adrian (DHR) Anjes Borchers Netflix / CSC - Studio
2018 2018 Designated Survivor Todd (ENR) Charles Rettinghaus Netflix / Studio Hamburg Synchron
2017 2018 Superstition Russ (DHR) Susanne Sternberg Netflix / Studio Hamburg Synchron
2017 2017 Godzilla: Planet der Monster Eliott Leland (HR) Arlette Stanschus Netflix / CSC - Studio
2017 2017 Spy Kids Mission Critical Dez & Zed (DNR) Marlene Opitz Netflix / CSC - Studio
2017 2017 Kid-E-Cats Smarty (DNR) Bärbel Hinniger Netflix / CSC - Studio
2017 2017 Hart Beat Mik (HR) Johannes Semm nickelodeon / postperfect Hamburg
2017 2017 Luna Petunia Serve (ENR) Johannes Semm Netflix / CSC - Studio
2017 2017 Ghost Patrol Spence (HR) Robert Kotulla Netflix / CSC - Studio
2017 2017 Stretch Armstrong Kingjock, Rigs, Kyle (ENR) Johannes Semm Netflix / CSC - Studio
2017 2017 Der Zauberschulbus ist wieder unterwegs (Staffel 1) Arnold (DHR) Frank Gustavus, Arlette Stanschus Netflix / CSC - Studio
2017 2017 Skylanders Academy Chompie (ENR) Matthias Klimsa Netflix / Studio Hamburg Synchron
2017 2017 Dance Academy Max (ENR) Jürgen Neu ZDF / Studio Hamburg Synchron
2017 2017 Amar Brigante, Hermano Carlos (NR) Angelika Scharf CSC - Studio
2017 2017 Toon Marty Bunbun (ENR) Stephanie Damare Amazon Prime / CSC - Studio
2017 2017 Paw Patrol Tracker (DHR) Susanne Sternberg Netflix/Nick Jr. / Studio Hamburg Synchron
2017 2017 Speech & Debate Gideon (ENR) Marlene Opitz Netflix / CSC - Studio
2017 2017 Glitter Force Nicholas (ENR) Tanja Dohse Netflix / CSC - Studio
2017 2017 Lexi & Lotti Tom (ENR) Anja Topf Studio Hamburg Synchron
2017 2017 Young & Promising Comedian (ENR) Matthias Klimsa Studio Hamburg Synchron
2017 2017 Bellevue Young Adam (ENR) Sascha Draeger Studio Hamburg Synchron
2017 2017 Naruto Hiashi (ENR) Martin May DMT - Digital Media Technologie GmbH​
from to Title Rolle Director Casting Director Comment
2015 2015 BratzenkinderDNA Junkies Richard von Capri (HR) Martin Czaja
from to Title Rolle Director Casting Director Comment
2019 2019 Corny Haferkraft Voice Over Loft Tonstudios Hamburg
2014 2014 Unikat Film/Malteser - Kämpfe mit uns Malteser (HR) Malte Ollrogge
from to  
Oktober 2019 I AM Acting & Auditioning Masterclass with Giles Foreman & Iris Baumüller
Oktober 2019 Lucinda Syson Casting Workshop
Oktober 2016 Source Tuning Workshop, Jens Roth
Juli 2014 Profilcoaching Workshop, Iris Baumüller und Tina Thiehle
2012 2013 Actorsworkshop Camera Acting, Marco Giese
2005 2008 Stage School Hamburg GmbH (Deutschland)
 
Special features (selection)
Ausgebildeter Personal Trainer